
Mercedes-Benz præsenterer en fængslende ny specialudgave af 180 kW/245 hk SL 350, der hylder det legendariske italienske billøb Mille Miglia. Den nye model tilbydes i en eksklusiv begrænset produktionsserie på tolv enheder.
Mille Miglia Edition 2003 har en række funktioner, der understreger dens eksklusive status, herunder speciel Silver Arrow metallak, sideskørter i aluminium med en mat glans, iøjnefaldende 18-tommer letmetalfælge, brede dæk (foran: 255/40 ZR 18, bagpå: 285/35 ZR 18) og Mille Miglia-emblemer på forvingens ventilationsgitre og bagagerumsklappen. En glasudgave af det innovative vario-tag, som forvandler SL-Klassen fra åben roadster til vejrbestandig coupé med et tryk på en knap, er monteret på specialudgaven, hvilket giver passagererne mulighed for at nyde en unik panoramaudsigt over verden.
Førsteklasses tofarvet nappa-læderudstyr er et af kendetegnene ved specialudgaveinteriøret. Sæderne er i klassisk rød, en trendsættende detalje fra den legendariske SL sportsvogn fra 1950’erne. Loftbeklædningen er prydet med blødt Alcantara, og trimdetaljerne på midterkonsollen og dørene er udført i aluminium med en mat glans.
Designerene brugte innovativ laserteknologi til at indarbejde både Mille Miglia-logoet og en gengivelse af ruten for det 1000 mil lange løb i læderbetrækket på nakkestøtterne, hvilket skaber endnu et særligt kendetegn for den eksklusive specialudgave SL. Når dørene åbnes, afsløres oplyste dørtrin i rustfrit stål med teksten Mille Miglia Edition 2003, et element de deler med det krombelagte emblem på automatgearknappen.
Specialudgaven er udstyret med en bred vifte af standardudstyr, herunder kontrol- og displaysystemet COMAND, parkeringsassistent PARKTRONIC, multicontur rygstøtter, CD-skifter, lydsystem og elektrisk foldbare sidespejle. Den kraftfulde V6-motor under motorhjelmen er som standard koblet til en femtrins automatisk gearkasse.
Mille Miglia blev første gang afholdt i 1927, og yderligere 23 udgaver af løbet fulgte i årene op til 1957. Mercedes-Benz deltog i løbet for første gang i 1952, hvor Karl Kling kørte sin 300 SL til andenpladsen i den samlede klassifikation. I 1955 vandt Stirling Moss og Denis Jenkinson løbet i en 300 SLR, med Juan Manuel Fangio på andenpladsen.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktion | 12 |
| Motor | V-6, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 3724 cm³ |
| Boring | 97 mm |
| Slaglængde | 84 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 182.7 kW / 245 hk ved 5500 o/min |
| Moment | 350 Nm ved 3000-4500 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | skiver |
| Bremser bag | skiver |
| Fordæk | 255/40 ZR 18 |
| Bagdæk | 285/35 ZR 18 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | 4-link med spiralfjedre, støddæmper og krængningsstabilisator |
| Affjedring bag | Multi-link med spiralfjedre, støddæmper og krængningsstabilisator |
| Vægt | 1755 kg |
| Akselafstand | 2560 mm |
| Sporvidde for | 1559 mm |
| Sporvidde bag | 1547 mm |
| Længde | 4535 mm |
| Bredde | 1815 mm |
| Højde | 1317 mm |
| Gearkasse | 6-trins sequentronic |
| Top hastighed | 250 km/t |




