
CL-Klassen fra Mercedes-Benz har tidligere været et højdepunkt inden for innovativ teknologi og raffineret grand touring. Med den næste udvikling af CL kommer den mest kraftfulde version til dato. Til 2003 har Mercedes-Benz valgt at bruge deres Maybach V12-motor i coupéen. Denne motor vil straks bringe bilen op på superbilniveau med 500 hestekræfter.
Den nyudviklede V12 er twin-turbo, hvilket er første gang i CL-serien. Effekt på 500 hk er en stigning på 36 % i forhold til forgængeren. Drejningsmomentet er øget med 51 % sammenlignet med 2000-modellen.
Ud over de dobbelte turboer omfatter højdepunkterne ved den nye V12-motor en særlig lavtemperaturkreds med to vandintercoolere, treventilsteknologi og AC dobbelttænding med konstant ionstrømsmåling for optimal antændelse. Takket være denne avancerede motorteknologi og effektiv emissionskontrol med to katalysatorer monteret ved brandmuren opfylder den nye Mercedes tolvcylindrede motor allerede de strenge EU-4 emissionsgrænser for år 2005, siger Mercedes.
Ligesom den seneste udvikling af E-Klassen, drager CL fordel af Adaptive Body Control. Dette system med aktiv affjedring blev første gang introduceret på CL-klassen tilbage i 1999.
Som forventet blev der foretaget mindre kosmetiske opdateringer både inde i og udenpå bilen af Mercedes-Benz. Sådanne opdateringer inkluderer nydesignede knapper, forbedrede kofangere, nye baglygter, sæder og midterkonsol. Overordnet set holdt designerne hos Mercedes bilen til at ligne CL fra det foregående år.
| Type | Serie produktion |
| Motor | 60° V-12, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, indsprøjtning med dobbelt turbo. |
| Volumen | 5513 cm³ |
| Boring | 82 mm |
| Slaglængde | 87 mm |
| Kompression | 9:1 |
| Effekt | 372.9 kW / 500 hk ved 5000 o/min |
| Moment | 800 Nm ved 1800 – 3500 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Fordæk | 245/45 R 18 |
| Bagdæk | 265/40 R 18 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Multi-Link med ABC aktivt affjedrings system |
| Affjedring bag | Multi-Link med ABC aktivt affjedrings system |
| Vægt | 2075 kg |
| Akselafstand | 2285 mm |
| Sporvidde for | 1577 mm |
| Sporvidde bag | 1578 mm |
| Længde | 4993 mm |
| Bredde | 1857 mm |
| Højde | 1398 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |
| 0 – 100 km/t | 4.7 sek. |












