
For their 2003 assault on Le Mans, all of the Volkswagen-Audi Group’s efforts were focused on the Bentleys which benefited from the same talent that brought Audi to victory in years previous. This included the very capable Team Joest and star Audi drivers such as Rinaldo Capello and Tom Kristensen.
The result was a resounding 1-2 at Le Mans with the the winning #7 car driven by Rinaldo Capello, Tom Kristensen and Guy Smith. Just behind them was the #8 Bentley of Mark Blundell, David Brabham and Johnny Herbert.
After winning Le Mans the Bentley program was halted.
| type | Racing Car |
| built at | Norfolk, England |
| body stylist | Peter Elleray |
| coachbuilder | Racing Technology Norfolk |
| production | 5 |
| engine | Audi V8 |
| position | Mid Longitudinal |
| valvetrain | DOHC, 4 Valves per Cyl |
| fuel feed | Direct Injection |
| displacement | 4000 cc / 244.1 in³ |
| power | 447.4 kw / 600 bhp |
| specific output | 150.0 bhp per litre |
| bhp/weight | 666.67 bhp per tonne |
| torque | 799.9 nm / 590 ft lbs @ 7500 rpm |
| body / frame | Stressed Carbon-Fibre Monocoque |
| driven wheels | RWD |
| wheel type | O.Z. Forged Magnesium |
| front tires | Michelin Radial |
| rear tires | Michelin Radial |
| front brakes | Ventilated Carbon Fiber Discs w/6-Piston AP Racing Calipers |
| rear brakes | Ventilated Carbon Fiber Discs w/6-Piston AP Racing Calipers |
| front wheels | F 45.7 x 31.1 cm / 18 x 12.25 in |
| rear wheels | R 45.7 x 33.0 cm / 18 x 13 in |
| steering | Rack & Pinion w/Power Assist |
| f suspension | Double Wishbones w/Torsion Bar Springs, Telescopic Dampers |
| r suspension | Double Wishbones w/Torsion Bar Springs, Telescopic Dampers |
| curb weight | 900 kg / 1984 lbs |
| wheelbase | 2735 mm / 107.7 in |
| length | 4645 mm / 182.9 in |
| width | 1990 mm / 78.3 in |
| transmission | Xtrac 6-speed Sequential |
| tran clutch | AP Racing |
| top speed | ~346.0 kph / 215.0 mph |
| fuel capacity | 90 litres or 23.76 ga |









