
Daniele Bandiera, præsident for Alfa Romeo Business Unit, præsenterede en spændende konceptbil for det internationale pressekorps. Den hedder 8C Competizione og føjer sig til de andre vigtige nyheder vist på Alfa Romeo-standen ved den 60. Internationale Motor Show i Frankfurt: den nye Alfa 166 (som også havde sin verdenspræmiere), Alfa GT, den nye 156 og Sportwagon samt GTV- og Spider-modellerne med deres nyligt opdaterede design og funktioner.
Designet og udviklet på Alfa Romeo Style Centre, vil denne prototype blive et ægte mærkeikon, der vækker en stor sportsvognstradition til live, som navnet er en del af. I trediverne og fyrrerne identificerede ‘8c’-signaturen, der vender tilbage her, racerbilerne og personbilerne, som var udstyret med den nye ottecylindrede motor udviklet af den berømte ingeniør Vittorio Jano. Udtrykket ‘Competizione’ er på den anden side en hyldest til 6C 2500 Competizione, sportscoupeen kørt af Fangio og Zanardi i det berømte Mille Miglia-løb i 1950.
Så ‘8c Competizione’ er ikke et opfundet navn, men en klar reference til Alfas racerløbshistorie. Og selvfølgelig er Alfa Romeo-legenden i høj grad skabt af de sejre, deres biler har opnået på racerbane over hele verden. Der var så mange af dem, at de alene udgør et langt, fascinerende kapitel, fyldt med mænd og konkurrenceånd, motorer og banebrydende tekniske idéer. Hovedpersonerne i den uvurderlige menneskelige og teknologiske arv, der er ansvarlig for dagens smukke biler, fulde af karakter og frem for alt i stand til at kombinere skønheden i designet med glæden ved at køre dem.
Lad os beundre de fængslende, originale linjer på denne kulfiber 2-personers, og dens yderst generøse mål: 1900 mm bred, 4278 mm lang og 1250 mm høj, med en akselafstand på 2595 mm. Karrosseriet får ekstra dynamik af den horisontale fure, der er skåret ind i siden over den forreste hjulkasse.
Derudover fremhæver de store dæk (245/40 – R20 foran og 275/35 – R20 bagpå) og de kraftfulde, muskuløse bagvinger det indtryk, modellen giver af en stærk, kraftfuld bil. Dette forringer på ingen måde elegancen i de linjer, der løber glat fra front til bagende til lygterne, som er indbygget i de integrerede kofangere. En stilistisk balance, der får sit mest markante udtryk i det dristige design af bagruden, som dækker bagenden og delvist omslutter bagstolperne.
Det er svært at være ligeglad med konceptbilen 8C Competizione, fordi den er det rene udtryk for Alfa Romeos koncept for bilen. Med denne nye model tager Alfas stilistiske sprog et skridt videre. Sammenlignet med en anden konceptbil, ‘Nuvola’, som også indeholdt former og overfladebehandlinger fra den nye Alfa Romeo-æstetik, forstærker designtilgangen af Alfa 8C Competizione mærkets DNA med en moderne high-tech fortolkning af de mest berømte designs i Alfa Romeos historie.
Vi må heller ikke glemme, at Alfa Romeos sportsvogne fra fortid og nutid alle deler en særlig egenskab: evnen til at begejstre selv de mest erfarne chauffører, når de sætter sig bag rattet. Og Alfa 8c Competizione er ingen undtagelse. Det er nok at sige, at under motorhjelmen gemmer sig en 4,2 liters V8 (90°) turbo motor. Denne kraftfulde enhed leverer over 400 hk ved 7000 omdrejninger i minuttet og sammen med en 6-trins manuel transmission bringer det bilen op på en topfart på over 300 km/t og accelererer fra 0 til 100 kilometer på blot 4,5 sekunder. Denne motor byder ikke kun på absolut præstation og enestående topeffekt og moment, men også en jævn, ubesværet levering selv ved lave hastigheder. Resultatet er en bil, der kan levere spændende ydeevne og som er helt hjemme på dagligdags veje og ikke kun på racerbanen.
8c Competizione kombinerer denne fremragende ydeevne med ekstraordinær vejgreb og håndtering som en ægte racerbil. Fortjenesten går til den dobbelte wishbone-affjedring foran og bagpå, som sikrer en yderst fornøjelig kørsel, der kombinerer den kontrol, man forventer af forhjulstræk, med en usædvanligt sportslig kørsel og præcis respons, hvilket er særligt vigtigt på varierede ruter. Vi må understrege, at Alfa Romeo valgte baghjulstræk til 8c Competizione for at understøtte den kraftfulde motor og levere virkelig uovertrufne kørselsoplevelser.
| Type | Koncept |
| Motor | 90° V-8 langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Indsprøjtning med turbo |
| Volumen | 4244 cm³ |
| Effekt | 298,3 kw / 400 hk ved 7000 o/min |
| Moment | 441 Nm ved 4500 o/min |
| Karosseri/chassis | Kulfiber |
| Forbremser | 380 mm Skiver |
| Bagbremser | 330 mm Skiver |
| Fordæk | 245/40 R 20 |
| Bagdæk | 275/35 R20 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Dobbelt wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Dobbelt wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1500 kg |
| Akselafstand | 2595 mm |
| Sporvidde for | 1610 mm |
| Sporvidde bag | 1580 mm |
| Længde | 4278 mm |
| Bredde | 1900 mm |
| Højde | 1250 mm |
| Gearkasse | 6-trins manuel |
| 0-100 km/t | 4,4 sek |
| Top hastighed | 300 km/t |









