
Da Mercedes-Benz lancerede deres A-serie i 2001, var det som en indgangsmodel til transport. Det var en lille bil med letvægtsdesign og fokus på brændstoføkonomi. Topmodellen i serien, A170, havde en beskeden effekt på 95 hestekræfter, hvilket var tilstrækkeligt i forhold til bilens vægt og tiltænkte formål.
Det var denne kompakte A-Serie, der inspirerede en velhavende bilsamler til at bestille en modificeret version på specialordre. Hans mål var at producere den mest diskrete superbil ved at bruge en A-Serie som base og kombinere den med de højeste niveauer af AMG ydeevne og forfinelse. A32K blev født.
Virksomheden ansvarlig for at bygge A32K var HWA. Siden 1967 har HWA produceret Mercedes-drevne biler som CLK DTM touringbiler og andre unikke kreationer. HWA har også en lang historie med AMG. Sammen har HWA og AMG skabt biler til FIA GT1 motorsport. HWA har særligt været ansvarlig for fremstillingen og designet af CLK GTR superbilen.
Oprindeligt var planen at bruge en 500-hestekræfters AMG V8 til A32K. Da det blev konstateret, at der ikke var nok plads til enheden, viste SLK 32 AMG-enheden sig at være en perfekt pasform. For at matche motorens effekt blev chassiset, inklusive affjedring og bremsesystem, opgraderet.
HWA har også fuldstændigt renoveret interiøret med blødt læder og detaljer. Det nye interiør inkluderede nye 300 km/t instrumenter, AMG-sæder, fempunkts-sikkerhedsseler og et AMG-rat.
| Type | Begrænset produktion |
| Motor | V-6, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, Sekventiel indsprøjtning med kompressor. |
| Volumen | 3199 cm³ |
| Boring | 89 mm |
| Slaglængde | 84 mm |
| Kompression | 9:1 |
| Effekt | 276 kW / 370 hk ved 6100 o/min |
| Moment | 450 Nm ved 4400 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Affjedring for | Wishbones med spiralfjedre, støddæmpere og krængningsstabilisator |
| Affjedring bag | Multi link med spiralfjedre, støddæmpere og krængningsstabilisator |
| Vægt | 1665 kg |
| Længde | 3685 mm |
| Bredde | 1728 mm |
| Højde | 1585 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |








