
Fås i både SL500 og SL600 modeller, hver SL Silver Arrow Edition modtager en række specialudstyr. Begge modeller har Silver Arrow metallic lak; fuldt foret sort softtop; børstet aluminiums instrumentpanel med kromrammer; aluminiumsdetaljer på vindafviser, gearskifte, pedaler, kølergitter og bagagerumsklap. Derudover inkluderer unikke mekaniske komponenter nye flerdelte, seks-eget 18-tommer alufælge med 245/45ZR18 og 275/35ZR18 dæk foran og bagpå; fabriksborede bremseskiver foran og bagpå; Xenon højintensitets forlygter og en seks-disc CD-skifter.
Indvendigt har Silver Arrow SL500 tofarvet læderbetræk i sølv og sort på både sæder og dørpaneler samt læderbeklædt rat og gearknop. Silver Arrow SL600 har sort læderbetræk med sølvperforeringer, et kombineret læder-/sort fugleøjemaple-rat og gearknop samt Panorama hardtop og multikontursæder. Disse begrænsede udgaver af SL Silver Arrow fra modelår 2002 bliver tilgængelige fra april 2001.
| Type | Begrænset produktion |
| Motor | 60° V-12, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5987 cm³ |
| Boring | 89 mm |
| Slaglængde | 80.2 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 290 kW / 389 hk ved 5200 o/min |
| Moment | 570 Nm ved 3800 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Fordæk | 245/45ZR18 |
| Bagdæk | 275/35ZR18 |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Vægt | 2021 kg |
| Akselafstand | 2515 mm |
| Sporvidde for | 1535 mm |
| Sporvidde bag | 1523 mm |
| Længde | 4499 mm |
| Bredde | 1812 mm |
| Højde | 1303 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |











