
S 600 var den primære 12-cylindrede motormodel i W220 serien. Den øgede motoreffekt gjorde det muligt for denne W220 at holde trit med en Ferrari 575M Maranello ifølge et bilmagasin fra den tid. 2003 S 600 kunne accelerere fra 0-100 km/t på 4,3 sekunder og nå 160 km/t på 9,7 sekunder. Den var 1/10 sekund hurtigere end Ferrari’en på en kvart mile, hvor S 600 klarede det på 12,5 sekunder med 185 km/t. Den kunne bremse fra 110 km/t på 50 meter med fabriksmonterede dæk i samme test. 2003-modellen var udstyret med Michelin Pilot Sport-dæk med Y-klassificering. I USA havde 2001 S 600 en 5,8 liters V12-motor med 362 hk (270 kW) ved 5500 omdr./min og op til 530 Nm drejningsmoment ved 4100 omdr./min. Opdateringen i 2003 havde en 5,5 liters V12 med twin-turbo, der ydede 493 hk (368 kW) og 800 Nm drejningsmoment.
S 600 var også en model af S-Klasse Pullman, en endnu længere akselafstand-version, der var 1 meter længere og kunne rumme op til syv passagerer samt mobilt kontorteknologi.
En begrænset serie af S 600L facelift sedaner blev produceret med samme udvalg af muligheder som S-Klasse Pullman kombineret med AMG karrosseristil og AMG aluminiumsfælge.
Funktioner inkluderet på S 600:
Syet læder og forøget læderbeklædning
Læderinstrumentbræt
Læderbakke
Læderkonsol
Læder beklædte døre
Træ gearknop
Træ- og læderindtræk på rattet
Alcantara loftbeklædning
Fire sæder med varme- og elektrisk betjening
Firezoners klimaanlæg
Parktronic Systemet
| Type | Serie produktion |
| Motor | 60° V-12, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5786 cm³ |
| Boring | 84 mm |
| Slaglængde | 87 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 270 kW / 362 hk ved 5500 o/min |
| Moment | 530 Nm ved 4100 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | 345 mm Skiver |
| Bremser bag | 315 mm Skiver |
| Fordæk | 225/55R17 |
| Bagdæk | 225/55R17 |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 2036 kg |
| Akselafstand | 3086 mm |
| Sporvidde for | 1577 mm |
| Sporvidde bag | 1578 mm |
| Længde | 5159 mm |
| Bredde | 1857 mm |
| Højde | 1445 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |












