
Biler som BMW’s M3 og Mercedes-Benz’s CLK55 AMG afspejler deres respektive virksomheders tekniske dygtighed i et hårdt konkurrencepræget og højt prissat segment. Det handler ikke kun om kvartmiles tider eller hestekræfter pr. liter. Det handler om prestige, image, stil, elegance og hvor godt en bil kan kombinere luksus, komfort og ydeevne.
I dette afsnit vil vi både have kagen og spise den. Og det skal være den bedste kage, pengene kan købe. Uundgåeligt er prisen pr. stykke langsomt steget. Laguna Seca Blue BMW M3, som blev fløjet ind til vores smagstest, koster næsten 50.000 $, når du har tilføjet læderindtræk, CD-afspiller i instrumentbrættet og soltag, som vores bil havde.
Tror du det er dyrt? En Mercedes-Benz CLK55 – M3’ens store rival fra Stuttgart (Mercedes bygger karrosseriet, og AMG installerer drivlinje og affjedring) – koster 71.114 dollars med en K2-udstyrspakke, der tilføjer en biltelefon og en seks-disk CD-skifter til den allerede omfattende liste af udstyr.
Der er ingen tvivl om, at både BMW M-afdelingen og AMG har hævet barren i denne konkurrence ved at skabe konverteringer af høj kvalitet, der indkapsler betagende præstationsforbedringer, omhyggelig undervognsudvikling og stilfulde hjul- og karrosserimodifikationer.
| Type | Serie produktion |
| Motor | M 113 E 43 AMG 90° V-8, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5439 cm³ |
| Boring | 97 mm |
| Slaglængde | 92 mm |
| Kompression | 10.5:1 |
| Effekt | 258.8 kW / 347 hk ved 5500 o/min |
| Moment | 510 Nm ved 3000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | 335 mm skiver |
| Bremser bag | 300 mm skiver |
| Fordæk | 225/45ZR17 |
| Bagdæk | 245/40ZR17 |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Vægt | 1620 kg |
| Akselafstand | 2690 mm |
| Sporvidde for | 1506 mm |
| Sporvidde bag | 1488 mm |
| Længde | 4567 mm |
| Bredde | 1722 mm |
| Højde | 1371 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |











