
Vi har godt kunne lide CLK’en siden M-B introducerede den i V6-drevne 320-version i 1998. Den oser af stil, teknologi, luksus, mange funktioner og værdi. CLK’en klarede sig virkelig godt i vores coupé-sammenligningstest sidste år mod C70 og en BMW 328i, men nogle af vores redaktører ønskede sig bare en smule mere sportslig kant.
Den kant er kommet, og den er skarp. Opskriften er enkel: Start med CLK320’s fremragende platform, sæt en V-8 i, monter ultra-aggressive hjul, og tilføj lidt strømlinet karrosseri. Resultatet? Den lækre ’99 CLK430.
Drivkraften til denne nye Benz er den samme 275-hestes SOHC V-8, som blev introduceret sidste år i E-Class sedanen. Den producerer sit maksimale drejningsmoment på 400 Nm fra 3000 omdrejninger pr. minut til omkring 4000. Det innovative tre-ventils design anvender to tændrør pr. cylinder og gør det muligt for motoren at opfylde LEV-standarder. Der tilbydes kun én gearkasse, en multimode fem-trins automatisk, og Mercedes’ patenterede Electronic Stability Program system, som er valgfrit på sekscylindrede CLK, er standard på 430-versionen.
Mercedes mente ikke, at der var behov for opgraderinger af affjedringen til V-8 CLK, og begrænsede ændringerne i håndteringsudstyret til et mere aggressivt hjul- og dækpakke. De 16-tommer hjul og dæk fra 320-modellen blev fjernet, og i stedet blev der monteret stilfulde og markante AMG Monoblock 17-tommer fælge med Z-mærkede lavprofildæk. En smule mere AMG-præg tilføjes med de specielle front- og bagkofangere, skulpturerede sideskørter og et ensfarvet lakdesign.
| Type | Serie produktion |
| Motor | 90° V-8, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 4266 cm³ |
| Boring | 89 mm |
| Slaglængde | 84 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 205 kW / 275 hk ved 5750 o/min |
| Moment | 400 Nm ved 3000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | 300 mm skiver |
| Bremser bag | 290 mm skiver |
| Fordæk | 225/45ZR17 |
| Bagdæk | 245/40ZR17 |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Vægt | 1507 kg |
| Akselafstand | 2690 mm |
| Sporvidde for | 1506 mm |
| Sporvidde bag | 1473 mm |
| Længde | 4577 mm |
| Bredde | 1722 mm |
| Højde | 1371 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 210 km/t |













