
Aston Martin konceptbiler var tidligere sjældne, især dem fra de italienske designhuse. I dag ser vi måske en om året, så alsidig er VH-arkitekturen blevet. Men før den nuværende række biler fra Gaydon blev DB7 grundlaget for et ganske særligt koncept. Designet af Giorgetto og Fabrizio Giugiaro fra Italdesign Giugiaro, var Twenty Twenty ment som et bud på en Aston Martin Spyder for året 2020. Virksomheden overraskede de intetanende besøgende på 2001 Genève Salon L’Auto med denne fantastiske bil. Denne opsigtsvækkende bil, baseret på en tidlig produktion DB7 Vantage, havde en karrosseriform lavet af eksponerede ekstruderede aluminiumskonstruktionselementer; karrosseripaneler lavet af plast og kulfiber var monteret mellem aluminiumseksoskelettet.
Mens de fleste konceptbiler blot er mockups, er Twenty Twenty, ligesom næsten alle andre Aston-konceptbiler, jeg kan komme i tanke om, en fuldt fungerende bil. Den drives af en frontmonteret, angiveligt opgraderet version af den 6-liters V12 fra DB7 Vantage, der angives at yde 500 hk – synlig gennem en gitterbeklædning på motorhjelmen. Oprindeligt virker den som en 2-personers bil, selvom bagvæggen kan fjernes for at give plads til to børn. Cabriolet-taget opbevares i en særlig kasse, der kan placeres mellem burstangen og forruden i ’Targa’-stil. Bemærk de fantastiske dørhængsler – afledt af den klassiske Aston-vingeventil, som både er dekorative og funktionelle elementer.
Giorgetto Giugiaro og Aston Martin samarbejdede tidligere i 1961, da Carrozzeria Bertone arbejdede på en to-sæders DB4GT Jet coupe prototype. Ligesom den originale ‘Jet’ bil, er 2020-modellen bestemt til at forblive unik. Det menes, at Aston Martin fandt 2020-modellen ‘interessant’, men der blev aldrig lavet planer om selv en begrænset produktion.
| Type | Koncept |
| Produktion | 1 |
| Motor | V12 langsliggende foran, DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Volumen | 5935 cm³ |
| Effekt | 372,9 kW / 500 hk ved 6000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium spaceframe |
| Akselafstand | 2591 mm |
| Sporvidde for | 1501 mm |
| Sporvidde bag | 1525 mm |
| Længde | 4455 mm |
| Bredde | 1900 mm |
| Højde | 1300 mm |



