
Store Mercedes sedaner har altid været eftertragtede af eliten. De udstråler succes, er konstrueret til at blive kørt hårdt, og holder den brede offentlighed på afstand. S-Klassen udstråler selvtillid, prestige og god smag. Til år 2000 tilbyder Mercedes en ny type S-Klasse sedan, der både er teknologisk avanceret og fuld af stil.
Med en coupé-lignende profil og en traditionel oval-forlygtefront er 2000 S-Klasse slankere og mere elegant end nogensinde før. Den vejer næsten 200 kg mindre end den tidligere model, og den V8-drevne 2000 S-Klasse er 75 mm kortere, men får 25 mm mere benplads bagi.
Der findes to modeller: 275-hestekræfter S430, som kommer med en 4,3-liters V8-motor, og 302-hestekræfter S500, der er udstyret med en 5,0-liters V8 under motorhjelmen. Begge er udstyret med fuldt uafhængige fire-leds for- og fem-leds bagophæng, ABS og bremseassistent (som reducerer bremselængden ved panikstop), elektronisk stabilitetsprogram (ESP) og BabySmart børnesædebeskyttelse. Otte airbags er standard, inklusive to gardinairbags til hovedbeskyttelse og en passagerairbag, der udløses med delvis eller fuld kraft afhængigt af bilens hastighed ved sammenstødet.
Nyt på S-Klassen er et standard COMAND (Cockpit Management And Data) system, som kan styres via stemmekommandoer, ratkontroller eller knapper nær skærmen. Systemet styrer navigationsprogrammet, håndfri mobiltelefon og stereo/CD-kontroller. En anden ny innovation er Mercedes’ TeleAid-funktion, som forbinder føreren med en Protection One-repræsentant for hjælp i nødsituationer, vejhjælp eller generel information. Også nyt på 2000 S-Klasse er et smart fartpilotssystem, der bruger radarsensorer til at holde bilen i en bestemt afstand fra bilen foran. Når bilen foran bremses, aktiverer S-Klassen automatisk bremsen for at opretholde den indstillede afstand.
Performance-entusiaster kan tilføje lidt sport til deres S-Klasse ved at bestille S-Klasse Sport-pakken. Tilgængelig på både S430 og S500 modellerne, inkluderer Sport-pakken et aggressivt karrosserisæt med en AMG-designet frontspoiler, formede sideskørter og en ny bageste kofanger. AMG Monoblock 18-tommer alufælge med 245/45YR18 dæk foran og 275/40YR18 dæk bagpå er også en del af denne pakke til 4.800 dollars.
Andre faciliteter inkluderer et Bose Beta lydsystem, automatisk gearkasse, et valgfrit ventileret sæde, der cirkulerer luft gennem pudebetrækket, 14-vejs elektrisk justerbare forsæder og en tilt/udtrækkelig ratstamme. Prissat konservativt er modellerne 2000 S430 og S500 meget tiltalende.
| Type | Serie produktion |
| Motor | 90° V-8, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 4966 cm³ |
| Boring | 97 mm |
| Slaglængde | 84 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 225.2 kW / 302 hk ved 5600 o/min |
| Moment | 459.6 Nm ved 2700 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | 333 mm skiver |
| Bremser bag | 300 mm skiver |
| Fordæk | 225/60R-16 |
| Bagdæk | 225/60R-16 |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 1882 kg |
| Akselafstand | 3086 mm |
| Sporvidde for | 1575 mm |
| Sporvidde bag | 1575 mm |
| Længde | 5159 mm |
| Bredde | 1857 mm |
| Højde | 1445 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 210 km/t |













