
Udseendet på CL 55 AMG kan endnu mere præcist tilpasses bilens sportslige karakter ved hjælp af den dygtigt integrerede, men markante, valgfrie AMG stylingpakke. Stylingpakken omfatter modificerede front- og bagkofangere samt nye sideskørter. Der fås også 19-tommer AMG alufælge som ekstraudstyr. Med deres eksklusive fem-eget design er de ikke kun iøjnefaldende, men forbedrer også køredynamikken og kølingen af bremseskiverne, der ligesom hele bremsesystemet stammer fra 12-cylindret CL 600 coupé. Fælgene foran er 8,5 tommer brede og er monteret med dæk i størrelsen 245/40 R 19. Bagpå er der monteret dæk i størrelsen 275/35 R 19 på 9,5 tommer fælge.
Når det kom til affjedringen, havde ingeniørerne hos Mercedes-AMG GmbH ingen grund til at foretage ændringer. Trods alt repræsenterer det aktive affjedringssystem Active Body Control (ABC), som er monteret i standardmodellen, en milepæl inden for dynamisk håndtering og kørekomfort. Ved hjælp af højtryks hydraulik og en højtydende styreenhed tilpasser det dæmpningen af bilens karosseri til den aktuelle køresituation med splitsekundets hastighed for at reducere karosseribevægelse under acceleration, sving og opbremsning. Mercedes-Benz CL tager sving med betydeligt reduceret krængning og kan udføre undvigemanøvrer ved høj hastighed meget mere sikkert end biler med konventionel affjedringsteknologi. For at tilpasse sig vejen eller øjeblikkets stemning kan føreren skifte fra sporty til mere komfortorienteret affjedring, hvilket mærkbart ændrer karakteristikaene for den aktive karosserikontrol. Krængningen i sving reduceres med op til 27 procent i Sport-tilstand sammenlignet med Comfort-tilstand.
Følgende ting er også en del af standardudstyret på Mercedes-Benz CL 55 AMG: AMG instrumentpanel (speedometer med skala op til 320 km/t), AMG udstødningssystem, Bremseanlæg fra CL 600, Sportstuning af gearkassen.
| Type | Serie produktion |
| Motor | M 113 E 43 AMG 90° V-8, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5439 cm³ |
| Boring | 97 mm |
| Slaglængde | 92 mm |
| Kompression | 10.5:1 |
| Effekt | 264 kW / 354 hk ved 5500 o/min |
| Moment | 530 Nm ved 4100 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | 345 mm skiver |
| Bremser bag | 315 mm skiver |
| Fordæk | 245/45YR18 |
| Bagdæk | 275/40YR18 |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 1867 kg |
| Akselafstand | 2885 mm |
| Sporvidde for | 1577 mm |
| Sporvidde bag | 1578 mm |
| Længde | 4994 mm |
| Bredde | 1857 mm |
| Højde | 1397 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |










