
The XKR Silverstone gets its name from the famed racecourse where the Jaguar XK 120 garnered its earliest victories in 1949.
Further suspension modifications applied to the XKR Silverstone coupe include a one-millimeter increase in the diameter of the front antiroll bar (to 26 mm) and, to maintain balance, a two-millimeter decrease in the diameter of the rear antiroll bar (to 15 mm). The front spring rate is increased 34 percent, and the rear spring rate is 15 percent higher than the standard XKR coupe specification. In addition, the electronic control unit of the variable-ratio, speed-sensitive power steering system is tuned for enhanced precision and feel, and the mounting bushings of the steering rack are stiffened for this application.
| engine | Supercharged V8 |
| valvetrain | DOHC 4 Valves / Cyl |
| displacement | 3996 cc / 243.9 in³ |
| bore | 86.0 mm / 3.39 in |
| stroke | 86.0 mm / 3.39 in |
| compression | 9.0:1 |
| power | 275.9 kw / 370.0 bhp @ 6150 rpm |
| specific output | 92.59 bhp per litre |
| bhp/weight | 203.19 bhp per tonne |
| torque | 524.7 nm / 387.0 ft lbs @ 3600 rpm |
| redline | 6200 rpm |
| body / frame | Unit Steel |
| driven wheels | Front Engine / RWD |
| front tires | 255/35R-20 |
| rear tires | 285/30R20 |
| front brakes | Vented Discs w/ Vacuum Assist & ABS |
| f brake size | x 335 mm / x 12.8 in |
| rear brakes | Vented Discs w/ Vacuum Assist & ABS |
| r brake size | x 330 mm / x 12.1 in |
| front wheels | F 50.8 x 22.9 cm / 20.0 x 9.0 in |
| rear wheels | R 50.8 x 25.4 cm / 20.0 x 10.0 in |
| steering | Rack & Pinion w/ Power Assist |
| curb weight | 1640 kg / 4015 lbs |
| wheelbase | 2588 mm / 101.9 in |
| front track | 1504 mm / 59.2 in |
| rear track | 1499 mm / 59.0 in |
| length | 4760 mm / 187.4 in |
| width | 1829 mm / 72.0 in |
| height | 1288 mm / 50.7 in |
| transmission | 5-Speed manuel |
| gear ratios | 3.59:1, 2.19:1, 1.14:1, 1.00:1, 0.83:1, :1 |
| final drive | 3.06:1 |
| top speed | ~251.1 kph / 156.0 mph |
| 0 – 60 mph | ~5.3 seconds |
| 0 – 100 mph | ~12.7 seconds |
| 0 – 1/4 mile | ~13.7 second |













