
V8 Vantage Volante var den aller sidste specialudgave fra Aston Martins Works Service i Newport Pagnell. Den blev skabt af Steve Bolton og Shaun Rush fra Special Projects Division med hjælp fra Astons bedste kunder. De samlede det, der blev til den ultimative Aston Martin Cabriolet.
Da Volante Special Edition var en af de sidste modeller, der blev bygget på Newport Pagnell-fabrikken, blev der lagt stor vægt på at sikre, at disse biler ville være den ultimative udtryk for en håndbygget Aston Martin. Hver bil blev leveret med en brugermanual, der var specifikt skrevet til den enkelte bil, og ingen to biler var ens. En blev opbygget ud fra V8 Vantage Le Mans-karrosseri, mens en anden brugte LWB-chassiset.
Kernen i Vantage Volante Special Edition var den 550 hk twin-turbo V8, som normalt var begrænset til coupéerne tunet til 600 hk. Nogle af de funktioner, der var udviklet til Le Mans Coupéen, blev også overført. Med sit aggressive bodykit og kørsel i det fri var disse de sidste af de store håndbyggede Aston Martins.
Der blev kun lavet ni specialudgaver, og hver enkelt blev godkendt af Robert A Dover, virksomhedens bestyrelsesformand. De blev bygget efter kundens specifikationer, og ingen var ens. Grundprisen var £230.000 plus omkostningerne for eventuelle ekstraudstyr, som kunden bestilte.
Efter den sidste Volante Special Edition blev leveret i oktober 2000, lukkede fabrikken i Newport Pagnell.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktion | 9 |
| Motor | V8, langsliggende foran, DOHC med 4 ventiler/cyl. |
| Benzintilførsel | Bosch Mulit-Point elektronisk indsprøjtning med 2 Roots-Type M90 Eaton kompressorer |
| Volumen | 5340 cm³ |
| Kompression | 8,2:1 |
| Effekt | 447,4 kW / 600 hk ved 6500 o/min |
| Moment | 813,5 Nm ved 4000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Fordæk | 285/35ZR18 Goodyear Eagle GSD |
| Bagdæk | 285/35ZR18 Goodyear Eagle GSD |
| Forbremser | Ventilerede skiver med AP Racing 6-stemplede calipere ABS |
| Bagbremser | Ventilerede skiver med AP Racing 6-stemplede calipere ABS |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Wishbones med spiral fjedre, dæmpere, krængningsstabilisator |
| Affjedring bag | de Dion aksel med Watt’s Link, spiral fjedre, dæmpere, krængningsstabilisator |
| Vægt | 2043 kg |
| Akselafstand | 2610 mm |
| Længde | 4745 mm |
| Bredde | 1918 mm |
| Højde | 1357 mm |
| Gearkasse | ZF 5-trins manuel eller 4-trins Torqflight automatisk |
| Tophastighed | 321 km/t |
| 0 – 100 km/t | 3,9 sek |










