
I 1999 byggede Roos Engineering det, de betragtede som “verdens hurtigste og stærkeste stationcar.” De ombyggede en speciel model af Aston Martins V8 Vantage kendt som V600. Med sin kraftfulde 600 hk kompressor-motor skabte denne Aston sit eget markedsegment i 1999.
Roos Engineering var ikke ukendt med Aston Martin i 1999. Beat Roos havde allerede solgt og repareret dem i Schweiz i 20 år. Efter to års arbejde færdiggjorde de deres første V600, som var den første af tre specialbyggede biler.
Og Aston Martin var heller ikke ukendt med Stationcars. Virksomheden lavede sin egen Virage Shooting Brake, og Radford ombyggede DB5 til Astons første Shooting Brake.
For at omdanne V600 til en stationcar gennemgik Roos Engineering modellen grundigt og brugte 1800 timer på bilen. Flere væsentlige ændringer omfattede et helt nyt tag, forstærkning af chassiset og den nye bagdør. Hver af disse blev udført i hånden og efter de højeste standarder. Desuden blev brændstoftanken flyttet under karrosseriet fra sin sædvanlige placering mellem bagsædet og bagagerummet.
Med mere åbent rum måtte Roos fremstille flere indvendige paneler. Desuden redesignede de bagsæderne, som kunne foldes ned. For at bevare håndværket blev hele polstringen og tæpperne lavet om.
Da Roos var færdig, havde de tilføjet omkring 60 kg ekstra vægt til bilen, hvilket ikke gjorde meget for at bremse V600’s potentiale. Acceleration til 100 km/t blev angivet til 3,9 sekunder.
| Type | Concept / Prototype |
| Produktions år | 1999 – 1999 |
| Produktion | 1 |
| Motor | V8 langsliggende foran, DOHC med 4 ventiler/cyl. |
| Benzin tilførsel | Bosch Mulit-Point indsprøjtning med dobbelt kompressor |
| Motor volumen | 5340 cm³ |
| Boring | 100 mm |
| Slaglængde | 85 mm |
| Kompression | 8,2:1 |
| Effekt | 456,4 kw / 612 hk |
| Moment | 820 nm |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Fordæk | 285/45ZR18 |
| Bagdæk | 285/45ZR18 |
| Forbremser | Skiver med 6-stemplet AP Racer Caliper |
| Bagbremser | Skiver med 6-stemplet AP Racer Caliper |
| Forhjul | 18″ x 10″ |
| Baghjul | 18″ x 10″ |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med opgraderede spiralfjedre , Krængningsstabilisator |
| Affjedring bag | De Dion-aksel, opgraderede spiralfjedre , Krængningsstabilisator |
| Vægt | 2225 kg |
| Længde | 4745 mm |
| Bredde | 1944 mm |
| Højde | 1350 mm |
| Gearkasse | ZF 5-trins manuel |
| 0 – 100 km/t | 3,9 sek |




