
SL600 er en kraftfuld V12 todørs roadster. SL er ikke bare en CL600 coupe uden tag. Den er lettere og mere adræt. Det den deler med den enorme CL-Klasse, er 6,0-liters V12-motoren, der yder 389 hestekræfter og driver bilen med autoritet. Indbygget i SL er V12-motoren mere effektiv og koster mindre end storebror coupéen, men til den imponerende pris på 125.000 dollars er det egentlig underordnet.
| Type | Serie produktion |
| Motor | 60° V-12, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5987 cm³ |
| Boring | 89 mm |
| Slaglængde | 80 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 290 kW / 389 hk ved 5200 o/min |
| Moment | 570 Nm ved 3800 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Fordæk | 245/40ZR-18 |
| Bagdæk | 275/35ZR-18 |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Vægt | 2029 kg |
| Akselafstand | 2515 mm |
| Sporvidde for | 1535 mm |
| Sporvidde bag | 1523 mm |
| Længde | 4499 mm |
| Bredde | 1812 mm |
| Højde | 1303 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |
| 0 – 100 km/t | 6 sek. |












