
CLR er en efterfølger til Mercedes CLK GTR, som havde stor succes i FIA og LeMans GT1-klassen. Bilen blev bygget af HWA RACELAB – en velkendt producent af AMG-komponenter, også baseret i Affalterbach. Mercedes CLR blev designet specifikt til LMGTP (LeMans GT Prototype) klassen. LMGTP-biler var løst baseret på gadebiler – i dette tilfælde Mercedes CLK – men var for radikale til almindelig vejbrug.
LMPGT var unik, da de var specielt designet til LeMans-løbet og ikke behøvede at tage hensyn til et bredere mesterskab. Mercedes CLR var i bund og grund en endnu mere radikal CLK GTR, dedikeret til at køre racerløb på LeMans-banen.
| Type | Racer bil |
| Motor | V-8, center. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5721 cm³ |
| Effekt | 447.4 kW / 600 hk ved 7000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Kulfiber karosseri på kulfiber og aluminium chassis |
| Bremser for | Kulfiber skiver |
| Bremser bag | Kulfiber skiver |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 900 kg |
| Akselafstand | 2670 mm |
| Længde | 4893 mm |
| Bredde | 1999 mm |
| Højde | 1012 mm |
| Gearkasse | 6-trins sekventiel |
| Top hastighed | 340 km/t |






