
En anden bil udviklet til Le Mans var 1999 Mercedes-Benz CLR GT prototypen, med en samlet højde på kun 1012 millimeter. Arbejdet med design og konstruktion af bilen, for at opfylde de strenge krav til Le Mans 24-timers løbet, begyndte i september 1998. Udviklingsmålene var aerodynamik for maksimal hastighed med relativt lav løft, den lavest mulige vægt og optimal stabilitet, for at sikre at bilens konstruktion kunne modstå konstant maksimal belastning over en 24-timers periode. Teknologien i den nye bil var baseret på CLK-LM fra det foregående år. På trods af intensive forprøver oplevede Mark Webber og Peter Dumbreck uheld på grund af aerodynamiske problemer, og Mercedes-Benz trak den tredje bil ud af løbet.
| Type | Racer bil |
| Produktion | 4 |
| Motor | GT 108 C V-8, center. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5721 cm³ |
| Karosseri / Chassis | Kulfiber karosseri på kulfiber og aluminium chassis |
| Bremser for | Kulfiber skiver |
| Bremser bag | Kulfiber skiver |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 921 kg |
| Akselafstand | 2670 mm |
| Længde | 4900 mm |
| Bredde | 1999 mm |
| Højde | 1012 mm |
| Gearkasse | 6-trins sekventiel |
| Top hastighed | 340 km/t |


