
Til topmodellen CL 600 har Mercedes-Benz udviklet en ny 12-cylindret motor med 270 kW/367 hk. Ligesom V8-motoren i CL 500 (225 kW/306 hk) er 12-cylinderen kendetegnet ved særlige tekniske egenskaber som dobbelt tænding, automatisk cylinderafkobling og en moderne letvægtskonstruktion.
Den lange række af banebrydende innovationer ledes af Active Body Control, det standardmonterede aktive affjedringssystem, som har sin verdensomspændende debut i den nye CL. Dette unikke system opnår en hidtil uset optimal balance mellem køredynamik og kørekomfort.
De vigtigste funktionelle komponenter i aktiv affjedring er de hydraulisk justerede servocylindre eller stempler i affjedringsbenene. Disse stempler består grundlæggende af en glidende hylster med spiralfjederen monteret i den øverste ende. Når bilen er i bevægelse, driver det hydrauliske system stemplet og påfører hjælpende kræfter, der ændrer spiralfjederens virkning. Som reaktion på enhver tendens til, at karrosseriet bevæger sig i pitch, roll eller løft, genererer cylinderen forskellige udstrækningsgrader ved bunden af spiralfjederen for at modvirke og betydeligt reducere karrosseribevægelser.
Mængden af tryk, der påføres fjedrene, og varigheden af påføringen bestemmes af sensorsignaler, der angiver den aktuelle karosseristilling i forhold til korrekt nivellering og karosseriets acceleration. Disse data behandles af de to mikrocomputere i det aktive affjedringssystem ved hjælp af specielle stempelstyringsalgoritmer. Mens karosseribevægelser i konventionelle køretøjer som følge af inertikræfter, opbremsning eller acceleration samt variationer i hjulbelastninger kun kan begrænses efter hændelsen, opdager Active Body Control disse bevægelser på et meget tidligt stadie og kan straks korrigere dem inden for en brøkdel af et sekund.
Køreoplevelse og dynamisk håndtering takket være tekniske innovationer — med dette budskab markerer den nye Mercedes-Benz CL det nye højdepunkt inden for tysk bilproduktion i denne bilklasse. Den eksklusive karakter af Mercedes-coupeen præges af banebrydende teknologi, herunder funktioner, som ingen anden bil i verden tilbyder, suppleret af et tilsvarende innovativt design.
| Type | Serie produktion |
| Motor | 60° V-12, langsliggende foran. SOHC med 3 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5786 cm³ |
| Boring | 84 mm |
| Slaglængde | 87 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 273.7 kW / 367 hk ved 5500 o/min |
| Moment | 530 Nm ved 3250 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Fordæk | 225/55 R 17 |
| Bagdæk | 225/55 R 17 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Multi link med aktive støddæmpere |
| Affjedring bag | Multi link med aktive støddæmpere |
| Vægt | 1955 kg |
| Akselafstand | 2885 mm |
| Sporvidde for | 1577 mm |
| Sporvidde bag | 1578 mm |
| Længde | 4993 mm |
| Bredde | 1857 mm |
| Højde | 1398 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |
| 0 – 100 km/t | 6 sek. |









