
I 1997-sæsonen deltog Mercedes-Benz i samarbejde med AMG i GT-racing og konkurrerede i FIA GT-mesterskabet. CLK-GTR’en, der blev udviklet til dette formål, var den første produktionsracerbil fra Mercedes-Benz med midtmonteret motor. Udvendigt var bilen inspireret af CLK Coupé fra C 208 modelserien, men den havde avanceret racerteknologi, og dens V12-motor udviklede omkring 441 kW (600 hk) med en slagvolumen på seks liter. Bernd Schneider vandt kørertitlen i 1997 FIA GT-mesterskabet i CLK-GTR, mens mærkemesterskabet gik til AMG-Mercedes. Fra juni året efter kom den videreudviklede CLK-LM, udstyret med en V8-motor, på banen. CLK-LM vandt alle mesterskabsløb, den deltog i, og ved sæsonens afslutning havde Klaus Ludwig og Ricardo Zonta sikret kørertitlen, mens AMG-Mercedes endnu en gang vandt fabriksmesterskabet.
| Type | One of |
| Motor | V-8, center. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5000 cm³ |
| Effekt | 447.4 kW / 600 hk |
| Karosseri / Chassis | Kulfiber karosseri på kulfiber og aluminium chassis |
| Bremser for | Kulfiber skiver |
| Bremser bag | Kulfiber skiver |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 940 kg |
| Akselafstand | 2670 mm |
| Længde | 4900 mm |
| Bredde | 1999 mm |
| Højde | 1119 mm |
| Gearkasse | 6-trins sekventiel |
| Top hastighed | 340 km/t |






