
I 1997-sæsonen deltog Mercedes-Benz i samarbejde med AMG i GT-race og konkurrerede i FIA GT-mesterskabet. CLK-GTR, der blev udviklet til dette formål, var den første produktionsracers bil fra Mercedes-Benz med center motor. Udvendigt var bilen inspireret af CLK Coupé fra C 208-serien, men den havde avanceret racerteknologi, og dens V12-motor udviklede omkring 441 kW (600 hk) med en slagvolumen på seks liter. Bernd Schneider vandt kørertitlen i FIA GT-mesterskabet 1997 i CLK-GTR, mens mærkemesterskabet gik til AMG-Mercedes.
| Type | Racer bil |
| Motor | V-12, center. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 6898 cm³ |
| Boring | 89 mm |
| Slaglængde | 92.4 mm |
| Kompression | 10.5:1 |
| Effekt | 456.4 kW / 612 hk ved 6800 o/min |
| Moment | 775 Nm ved 5250 o/min |
| Karosseri / Chassis | Kulfiber karosseri på kulfiber og aluminium chassis |
| Bremser for | Kulfiber skiver |
| Bremser bag | Kulfiber skiver |
| Fordæk | 295/35ZR18 |
| Bagdæk | 345/35ZR18 |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 1545 kg |
| Akselafstand | 2670 mm |
| Sporvidde for | 1600 mm |
| Sporvidde bag | 1600 mm |
| Længde | 4855 mm |
| Bredde | 1950 mm |
| Højde | 1164 mm |
| Gearkasse | 6-trins sekventiel |
| Top hastighed | 340 km/t |
| 0 – 100 km/t | 3.4 sek. |








