
Da Sultanen af Brunei og hans bror Prins Jeffri købte alt, hvad de ønskede, samlede deres bilsamling de bedste biler fra alle præstationsmærker. Dette inkluderede flere specialbyggede Aston Martins som denne V8 Vantage Special Series I, bygget af Special Projects Group i Newport Pagnell.
Med næsten alle dens ideer taget fra den klassiske DB4 Zagato, blev disse moderne fortolkninger skitseret specielt til Sultanen. De efterligner racerbilen fra 1961, som blev sendt til Torino og karrosseriet af karrosseribygger Zagato. De monterede en letvægts aluminiums-karrosseri og skabte den ultimative DB4. Kun 19 af disse biler blev produceret, og hver af dem deler titlen som den dyreste Aston Martin.
Aston Martin Works, som overvejede en fortsættelse af DB4 Zagatos, besluttede at montere et lignende design på deres V8 Vantage V600-platform. I den forbindelse fik de Zagato til at designe superbilen med fire sæder om til en mindre og lettere to-sæders model. Sammen med det fulgte den 600 hk V600-motor, en ny affjedringspakke og en ZF 5-trins gearkasse.
En grå testbil blev opbygget på Aston Works og brugt til vindtest af bilen i MIRA vindtunnelen. Den lagde grundlaget for tre flere biler, som også blev bygget i Newport Pagnell: #70505 – Sort, #70506 – Titanium Grå og #70507 – Rød, som til sidst blev malet sort.
Specialserien I blev efterfulgt af et andet design, som var langt mindre tilbageskuende og mere fremsynet. Disse blev bygget omkring samme tid i 1997/98, og igen blev der lavet tre eksemplarer.
| Type | Custom bygget specialbil |
| Motor | 90° V-8 langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Bosch Mulit-Point indsprøjtning med dobbelt kompressor |
| Volumen | 5340 cm³ |
| Boring | 100 mm |
| Slaglængde | 85 mm |
| Kompression | 8,2:1 |
| Effekt | 447 kw / 600 hk ved 6200 o/min |
| Moment | 814 Nm ved 4400 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Skiver |
| Bagbremser | Skiver |
| Fordæk | 285/45 ZR 18 Goodyear Eagle GS-D |
| Bagdæk | 285/45 ZR 18 Goodyear Eagle GS-D |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Wishbones med opgraderede støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | de Dion aksler med opgraderede støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1905 kg |
| Længde | 4745 mm |
| Bredde | 1944 mm |
| Højde | 1320 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| 0-100 km/t | 4,4 sek |
| Top hastighed | 300 km/t |


