
Dette en fortælling om to modeller. Den første CL-model (1996-2000) var en ret uharmonisk todørs udgave af S-klasse sedanen, som i sig selv blev betragtet som en slags oppustet kæmpe. Selvom den uden tvivl var stor, var den tidlige CL bestemt dygtig og fås i tre versioner: en 279 hk CL420, en 320 hk CL500 og denne kæmpestore 394 hk V12 CL600.
I 1999 gennemgik Mercedes en grundig revision af S-klasse serien, og et år senere blev CL-versionerne introduceret, som fulgte den lettere, slankere filosofi. Tilgængelige kun i CL500, CL600 og en særlig CL55 AMG-udgave, opnåede denne generation af CL større anerkendelse blandt entusiastiske bilister, da de udviste en kørekontrol, der trodsede deres stadig betydelige størrelse.
Sortimentet blev revideret i september 2002. Formen forblev den samme, men der blev foretaget nogle mindre designjusteringer og trimændringer. CL55AMG fik en kompressor og en effekt på 500 hk, mens CL600 V12 også kunne prale af 500 hk og et moment, der kunne stoppe en planet i at dreje. Kort efter kom CL65AMG med imponerende 600 hk.
En helt ny CL havde premiere i foråret 2007.
| Type | Serie produktion |
| Motor | M 120 E 60, 60° V-12, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 5987 cm³ |
| Boring | 89 mm |
| Slaglængde | 80.2 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 293.8 kW / 394 hk ved 5200 o/min |
| Moment | 570 Nm ved 3800 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | 320 mm Skiver |
| Bremser bag | 300 mm Skiver |
| Fordæk | 255/45 ZR 18 |
| Bagdæk | 255/45 ZR 18 |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, gas støddæmpere, krængningsstabilisator |
| Affjedring bag | Multi link med spiralfjedre, gas støddæmpere, krængningsstabilisator |
| Akselafstand | 2945 mm |
| Sporvidde for | 1614 mm |
| Sporvidde bag | 1587 mm |
| Længde | 5065 mm |
| Bredde | 1895 mm |
| Højde | 1478 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |










