
Den banebrydende coupé, der blev kendt som Nuvola, blev lanceret på Paris Motorshow i 1996. Designet af Alfa Styling Centre, den slanke to-personers konceptbil refererede til flere af Alfa Romeos historiske modeller (fra 8C 2900 til 6C 2500 Villa d’Este, Giulietta Sprint Speciale og 1900 Sprint). Futuristisk lysdiodeteknologi blev brugt til de smalle, horisontale baglygter, og dækkene havde et specielt mønster skabt til Alfa Romeo af Michelin. Med dette forslag vendte Alfa Romeo tilbage til et separat chassis, hvor de mekaniske komponenter var monteret. En svejset rammekonstruktion i højstyrkestål giver fordelene ved lav vægt, høj torsionsstivhed, fremragende køreegenskaber og maksimal passagerbeskyttelse samt lave produktionsomkostninger.
| Type | Prototype |
| Motor | 60° V-6 langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Indsprøjtning |
| Volumen | 2492 cm³ |
| Effekt | 223,7 kw / 300 hk ved 6000 o/min |
| Moment | 387 Nm ved 3000 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Skiver |
| Bagbremser | Skiver |
| Styring | Tandstang |
| Længde | 4290 mm |
| Bredde | 1860 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| 0-100 km/t | 6 sek |
| Top hastighed | 280 km/t |





