
I 1995 tilbød Mercedes-Benz deres 7,3-liters motor i et udvalgt antal roadstere. Disse blev en af de sjældneste r129-varianter.
Fra 1999 til 2001 blev der produceret endnu et sæt SL 73 AMG Roadstere med et opdateret karrosserikit.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktion | 85 |
| Motor | M 120 V-12, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl, Bosch LH-Jetronic indsprøjtning. |
| Volumen | 7291 cm³ |
| Boring | 91.5 mm |
| Slaglængde | 92.4 mm |
| Kompression | 10.5:1 |
| Effekt | 391.5 kW / 525 hk ved 5550 o/min |
| Moment | 750 Nm ved 4000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Fordæk | 245/40ZR18 |
| Bagdæk | 275/35ZR18 |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Vægt | 2050 kg |
| Akselafstand | 2515 mm |
| Sporvidde for | 1553 mm |
| Sporvidde bag | 1541 mm |
| Længde | 4499 mm |
| Bredde | 1812 mm |
| Højde | 1275 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |







