
I 1996 blev E 50 AMG med en fem-liters AMG V8-motor, der udviklede 255 kW/347 hk, introduceret som topmodellen i den helt nye Mercedes-Benz E-Klasse med sit karakteristiske dobbeltforlygtesystem.
| Type | Serie produktion |
| Motor | M 119 E 50 AMG 90° V-8, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 4973 cm³ |
| Boring | 96.5 mm |
| Slaglængde | 85 mm |
| Kompression | 11:1 |
| Effekt | 258.8 kW / 347 hk ved 5750 o/min |
| Moment | 480 Nm ved 3750 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Fordæk | 235/40 ZR 18 |
| Bagdæk | 265/35 ZR 18 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, gas støddæmpere, krængningsstabilisator |
| Affjedring bag | Multilink med spiralfjedre, gas støddæmpere, krængningsstabilisator |
| Akselafstand | 2833 mm |
| Sporvidde for | 1560 mm |
| Sporvidde bag | 1543 mm |
| Længde | 4795 mm |
| Bredde | 1799 mm |
| Højde | 1411 mm |
| Gearkasse | 5-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |













