
F355 Challenge kørte sammen med 348 Challenge i Ferrari Challenge i 1995 sæsonen. Ligesom modellen den erstattede, var F355 Challenge udviklet direkte fra gade versionen. Som tidligere var motoren den samme som i produktions modellen, og de meget begrænsede modifikationer var et andet udstødnings system, en anden kobling, racer dæk og det obligatoriske sikkerheds udstyr. F355 Challenge kørte race indtil 2000, hvor 360 Challenge så også kørte, hvorefter 360 Challenge overtog det efterfølgende år.
| type | Racer bil, 2-sædet berlinetta |
| Motor | 90° V8, langsliggende center |
| Ventiler | DOHC 5 ventiler/cylinder |
| Benzin tilførsel | Bosch Motronic M2.7 elektronisk indsprøjtning |
| Volumen | 3495,50 cm³ |
| Boring | 85 mm |
| Slaglængde | 77 mm |
| Kompression | 11:1 |
| Effekt | 279 kw / 380 hk ved 8250 o/min |
| Moment | 363 nm ved 6000 o/min |
| Karosseri/Chassis | Stål & aluminium paneler på stål monocoque med ekstra ramme bagpå |
| Affjedring for | Uafhængige wishbones, Spiralfjedre over elektronisk kontrolerede støddæmpere, krængnings stabilisator |
| Affjedring bag | Uafhængige wishbones, Spiralfjedre over elektronisk kontrolerede støddæmpere, krængnings stabilisator |
| Bremser for | Ventilerede skiver & ABS |
| Bremser bag | Ventilerede skiver & ABS |
| Styring | Tandstang |
| Fordæk | P Zero 245-645-18 |
| Bagdæk | P Zero 305-645-18 |
| Vægt | 1355 kg |
| Akselafstand | 2450 mm |
| Sporvidde for | 1514 mm |
| Sporvidde bag | 1615 mm |
| Længde | 4250 mm |
| Bredde | 1900 mm |
| Højde | 1170 mm |
| Gearkasse | 6-trins manuel |
| Tank | 88 liter |







