
Mellem 1992 og 1993 byggede Ferrari 100 begrænset produktions biler af 348 Serie Speciale, specifikt til USA markedet. Tekniske modifikationer bestod af en peppet motor ( meget lig Challenge), en åben udstødning, og Pirelli P Zero dæk.
| Type | Begrænset produktion, 2-sædet berlinetta |
| Motor | 90° V8, Langsliggende center |
| Ventiler | DOHC 4 ventiler/cylinder |
| Benzin tilførsel | Bosch Motronic M2.7 elektronisk indsprøjtning |
| Volumen | 3404,70 cm³ |
| Boring | 85 mm |
| Slaglængde | 75 mm |
| Kompression | 10,8:1 |
| Effekt | 235 kw / 320 hk ved 7200 o/min |
| Moment | 324 nm ved 5000 o/min |
| Karosseri/Chassis | Stål monocoque med stål-rør sub-frame bagerst |
| Affjedring for | Uafhængige wishbones, spiralfjedre, gas-støddæmpere, krængnings stabilisator |
| Affjedring bag | Uafhængige wishbones, spiralfjedre, gas-støddæmpere, krængnings stabilisator |
| Fordæk | P Zero 245-620 ZR 17 |
| Bagdæk | P Zero 265-640 ZR 17 |
| Bremser for | Ventilerede skiver med ABS |
| Bremser bag | Ventilerede skiver med ABS |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 1360 kg |
| Akselafstand | 2450 mm |
| Sporvidde for | 1502 mm |
| Sporvidde bag | 1578 mm |
| Længde | 4230 mm |
| Bredde | 1894 mm |
| Højde | 1170 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Tank | 88 liter |









