
The 61st Montecarlo Grand Prix opened with a procession of BMW Nazca C2 Spider cars over the town circuit during the intercourses.
This was an unusual setting for launching a new prototype but an ideal location to emphasise its performance and sporty nature to the full
The 1991 Nazca C2 was converted to an open-topped Spider by restyling the rear end. The side and rear windows were removed, making this an open-topped car. If it rained, they could nevertheless be quickly refitted because they were housed in the very generous luggage compartment.
A sturdy car-coloured roll-bar with rear compartment; the engine compartment, exposed with the engine in view, was redesigned to emphasise the highly characteristic design of the BMW 12 cylinder engine.
The Nazca C2 Spider was fitted with a more powerful engine than the C2: a BMW 12 cylinder unit offering 5660 cc and 380 hp, the same one developed for the BMW 850 CSi. The high power required the adoption of a sturdy 6-speed gearbox.
| engine | BMW V12 |
| displacement | 5660 cc / 345.4 in³ |
| power | 283.4 kw / 380.0 bhp @ 5300 rpm |
| specific output | 67.14 bhp per litre |
| bhp/weight | bhp per tonne |
| driven wheels | Longitudnal Mid Engine / RWD |
| f brake size | mm / in |
| r brake size | mm / in |
| wheelbase | 2600 mm / 102.4 in |
| front track | 1745 mm / 68.7 in |
| rear track | 1718 mm / 67.6 in |
| length | 4395 mm / 173.0 in |
| width | 2085 mm / 82.1 in |
| height | 1105 mm / 43.5 in |
| gear ratios | :1 |
| top speed | ~297.7 kph / 185.0 mph |
| 0 – 60 mph | ~4.1 second |

