
I 1993 forberedte Alfa Corse en radikal version af deres 155 til Deutsche Tourenwagen Meisterschaft (DTM) racerserien. Projektet var meget succesfuldt, og modellen blev senere en af vinderne i DTM.
I den første sæson vandt Nicola Larini halvdelen af alle løbene direkte og blev samlet vinder af serien. Virksomheden har bevaret hans bil, som nu er udstillet permanent på deres museum.
Gennem sæsonerne opdaterede Alfa Corse 155 TI. I 1996 fik bilen en 2,5-liters 90° V6 til det nydannede International Touring Car Championship.
| Type | Racerbil |
| Motor | V-6 langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Weber Marvelling indsprøjtning |
| Volumen | 2498 cm³ |
| Boring | 93 mm |
| Slaglængde | 61,3 mm |
| Kompression | 12,5:1 |
| Effekt | 313 kw / 420 hk ved 11500 o/min |
| Moment | 294 Nm ved 8000 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål monocoque |
| Forbremser | Skiver |
| Bagbremser | Skiver |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | McPherson arme med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | McPherson arme med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1100 kg |
| Akselafstand | 2540 mm |
| Sporvidde for | 1460 mm |
| Sporvidde bag | 1460 mm |
| Længde | 4576 mm |
| Bredde | 1750 mm |
| Højde | 1410 mm |
| Gearkasse | 6-trins sekventiel |






