
Præsenteret på Paris Motor Show i 1990: Udover sine let udstående skærme, en lidt sænket affjedring og en modificeret frontspoiler med integrerede tågelygter, var bilen udvendigt identisk med de succesfulde W 124 mellemserie modeller. Dens karrosseri tjente som fåreklæder for at skjule ulven indeni: motorummet på 500 E husede en V8-motor med en slagvolumen på fem liter, der udviklede 326 hk (240 kW) og imponerende ydeevne ved behov. Bilen accelererede fra stilstand til 100 km/t på 6,1 sekunder, og dens topfart var elektronisk begrænset til 250 km/t. Her var den nye topmodel i W 124 serien.
Dens ubemærkede udseende var 500 E’s trumfkort. Nogle ejere satte pris på kraftreserverne i den beskedent klædte bil uden at køre med høj hastighed hele tiden. Andre værdsatte bilens overlegne køreegenskaber ved høje hastigheder – og fandt stor glæde i at overhale mange sportsvogne.
Drivlinjen bestående af motor og fire-trins automatgear var hentet fra 500 SL. I 500 E blev der dog indarbejdet flere nye funktioner, herunder for første gang den såkaldte standard-deck motor – den samme krumtapshus brugt til både 4,2-liters og 5-liters motorerne. Som følge heraf var 5-liters motoren 16,5 millimeter lavere. Kortere plejlstænger sikrede, at boring-slaglængde-forholdet blev bevaret. Derudover erstattede Bosch indsprøjtningssystemet med elektronisk styring og luftmasse-sensor (LH-Jetronic) den tidligere anvendte mekanisk/elektroniske CIS-E indsprøjtning i 500 E. I oktober 1992 blev motoreffekten sænket en smule til 320 hk (235 kW) for at reducere forurenende emissioner. Sammenlignet med 500 SL havde 500 E en kortere akseludveksling (1:2,82) – hvilket forbedrede acceleration, men også øgede brændstofforbruget en smule. Denne form for raffineret teknik og ydeevne havde sin pris: den første 500 E havde en pris på DM 134.520 – mere end dobbelt så høj som en 300 E, som i sig selv ikke var ligefrem billig.
For resten blev 500 E skabt i tæt samarbejde med Porsche. Sportsvognsproducenten sluttede sig til teamet i de tidlige udviklingsfaser for at stille sin ekspertise til rådighed i udarbejdelsen af konceptet for en sedan med sportsvognens ydeevne. Produktionen blev efterfølgende fordelt. Karrosserierne blev lakeret på Mercedes-Benz-fabrikken i Sindelfingen, og den endelige samling blev Porsche’s ansvar i Stuttgart-Zuffenhausen. Der var to grunde til dette. For det første var produktionsordren en heldig tilfældighed, da sportsvognsproducenten oplevede en noget vanskelig tid i begyndelsen af 1990’erne. For det andet passede det relativt lille antal produktion perfekt til produktionsprocesserne hos Porsche, hvilket betød, at produktionen af 500 E ikke kunne have været i bedre hænder.
Den kraftfulde sedan nød også godt af den sidste modelopdatering i W 124-serien. Den første ændring vedrørte navnet. Midtserien blev omdøbt til E-Klasse, og bogstaverne kom nu foran tallene, hvilket ændrede 500 E til E 500. Formgivningen af eksteriøret blev moderniseret – en af detaljerne var kølergrillen, som fra da af var omgivet af og integreret i motorhjelmen. Bagagerumsklappen og begge skærme fik kanter med større radier, og området omkring nummerpladen blev også ændret.
Produktionen af E 500 blev indstillet i april 1995. Efterfølgeren til 124-serien – 210-serien – blev introduceret i juni 1995. Inklusive E 60 AMG blev der i alt bygget 10.479 kraftfulde sedaner.
| Type | Serie produktion |
| Motor | M 119 90° V-8, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 4973 cm³ |
| Boring | 96.5 mm |
| Slaglængde | 85 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 240 kW / 322 hk ved 5700 o/min |
| Moment | 480 Nm ved 3900 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Fordæk | 225/55ZR-16 |
| Bagdæk | 225/55ZR-16 |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Vægt | 1749 kg |
| Akselafstand | 2799 mm |
| Længde | 4740 mm |
| Bredde | 1880 mm |
| Højde | 1422 mm |
| Gearkasse | 4-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |











