
Type 641 blev efterfulgt af 642 i forhold til chassis design nummer, men dens officielle navn var F1-91. Dette var stadig en udvikling mere end en helt ny bil, da det generelle layout var det samme, der var dog foretaget en del modifikationer, en længere akselafstand og længere sidestykker. Affjedrings designet var uændret, men mange elementer blev redesignet for at variere geometrien. Motoren havde stadig 5 ventiler pr cylinder, da pneumatiske ventiler endnu ikke var blevet udviklet, variable indsugningstragte blev introduceret i slutningen af sæsonen. Endnu en gang var F1-91 ikke på lige fod med de nærmeste rivaler McLaren og Williams, der dominerede sæsonen.
| Motor | 65° V12, langsliggende center |
| Boring | 86 mm |
| Slaglængde | 50,2 mm |
| Volumen | 3499,22 cm3 |
| Kompression | 13,3:1 |
| Effekt | 533 kW / 725 hk ved 14500 o/min |
| Effekt/liter | 207 hk/liter |
| Ventiler | DOHC 5 ventiler/cylinder |
| Benzin tilførsel | Weber-Marelli elektronisk indirekte indsprøjtning |
| Smøring | Tør sump |
| Kobling | Fler-pladet |
| Chassis | Kevlar og kul-fiber komposit monocoque |
| Affjedring for | Uafhængige push-rod, torsionstang fjeder, teleskop støddæmpere, krængnings stabilisator |
| Affjedring bag | Uafhængige push-rod, dobbelt wishbones, spiralfjedre over horisontalt monterede teleskop støddæmpere |
| Bremser | Skiver |
| Gearkasse | Elektro-hydraulisk 7-trins |
| Styring | Tandstang |
| Tank | 215 liter |
| Fordæk | 25,0-10,0-13 |
| Bagdæk | 26,0-15,0-13 |
| Vægt | 505 kg |
| Kørere | Alain Prost (27), Jean Alesi (28), Gianni Morbidelli (28) |




