
Det næste udviklingstrin kom allerede et år senere med 190 E 2.5-16 Evolution II. Endnu en gang blev den præsenteret på Genève Motor Show, og produktionsbilen havde en ydelse på 235 hk (173 kW) og endnu bedre præstationer. Designerne havde i høj grad bevaret affjedrings- og bremsesystemerne, men den nye bil – den mest kraftfulde model i W 201-serien – fik nu 17-tommer hjul.
Der var nogle tydeligt mærkbare ændringer på karrosseriet for at reducere luftmodstanden og øge downforce ved for- og bagakslerne. 190 E 2.5-16 Evolution II havde integrerede spoilere på for- og bagkofangere, og karrosseriet inkluderede nu udvidede hjulkasser integreret i karrosseriet samt en meget karakteristisk bagvinge. Det samme antal på kun 502 enheder af den nye model – kendt som Evo II – blev bygget på få måneder. Og ligesom forgængeren blev den leveret med en blå sort metallic lakering.
Produktionsversionen af Evo II blev ombygget til racerløb af AMG i Affalterbach. Forberedelserne til anden udviklingsfase for 1990-sæsonen startede i august 1989, mens den første Evolution-version af 190 E stadig blev brugt på racerbanerne. AMG deltog med Mercedes-Benz 190 E 2.5-16 Evolution II i dets første løb på Nordschleife (Nordsløjfen) på Nürburgring den 16. juni 1990. Klaus Ludwig vandt DTM-mesterskabet i 1992 med fabriksvognen forberedt af AMG, hvor Mercedes-Benz toppede mærkeranglisten. Ludwig havde været nummer to i DTM året før.
| Type | Special produktion |
| Produktion | 502 |
| Motor | M 102 E 25/2 række-4, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl, Bosch KE-Jetronic indsprøjtning. |
| Volumen | 2463 cm³ |
| Boring | 97.3 mm |
| Slaglængde | 82.8 mm |
| Kompression | 9.7:1 |
| Effekt | 173 kW / 232 hk ved 7200 o/min |
| Moment | 245 Nm ved 5000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Forhjul | 17 x 8.25″ |
| Baghjul | 17 x 8.25″ |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Affjedring for | MacPherson arme med spiralfjedre, støddæmpere, krængningsstabilisator |
| Affjedring bag | 5-Link med spiralfjedre, støddæmpere, krængningsstabilisator |
| Vægt | 1408 kg |
| Akselafstand | 2664 mm |
| Sporvidde for | 1476 mm |
| Sporvidde bag | 1476 mm |
| Længde | 4544 mm |
| Bredde | 1720 mm |
| Højde | 1326 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Top hastighed | 250 km/t |




