
Alfa Romeo SZ (Sprint Zagato) blev bygget mellem 1989 og 1991 af et partnerskab mellem Centro Stile Zagato, Centro Stile Alfa Romeo og Centro Stile Fiat.
SZ var hverken et moderne eller et konservativt design, og den havde ingen elementer fra nogen anden model. Enten elskede du den eller også det modsatte. Den blev da også døbt ”Il Mostro” (Monsteret) af pressen.
Modellen blev planlagt og designet over en meget kort periode på 19 måneder takket være anvendelse af computerdesign gennem hele processen.
Det var meningen, at SZ skulle overraske folk, skabe opmærksomhed og forbedre Alfa Romeos image. Der blev etableret en speciel ”Racing class” SZ Trophy, så den kunne deltage i løb over hele Europa. Købere af SZ til dette formål kunne få 25% rabat på prisen for at medvirke til et mersalg og promovere løbsklassen.
SZ findes kun i rød med gråt tag og beige læderinteriør. Der blev dog produceret et specielt eksemplar i sort til Andrea Zagato.
På baggrund af SZ blev der efterfølgende produceret en åben version med betegnelsen RZ Roadster Zagato, som kom på markedet i 1992. Der blev fremstillet 278 af denne version.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktion | 278 |
| Motor | V-6 langsliggende foran. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | MPI Bosh ML4.1 – Motronic indsprøjtning |
| Volumen | 2959 cm³ |
| Boring | 93 mm |
| Slaglængde | 72,6 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 154 kw / 210 hk ved 6200 o/min |
| Moment | 245 Nm ved 4500 o/min |
| Forbremser | Skiver |
| Bagbremser | Skiver |
| Fordæk | 205/55 R16 |
| Bagdæk | 225/50 R16 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | de Dion aksler med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1260 kg |
| Akselafstand | 2510 mm |
| Længde | 4060 mm |
| Bredde | 1730 mm |
| Højde | 1310 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Tank | 68 Liter |
| 0-100 km/t | 7 sek |
| Top hastighed | 245 km/t |










