
13 år efter sin debut var Lagonda stadig i produktion, hvilket vidner om dens avancerede design og unikke karakter. Serie IV fik en stor stilopgradering, hvor pop-up forlygterne blev fjernet til fordel for seks forlygter. Det var en af verdens dyreste biler, hvilket sikrede, at der kun blev samlet meget få eksemplarer.
| Type | Begrænset produktion |
| Motor | 90° V-8 langsliggende foran. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Bosch indsprøjtning |
| Volumen | 5341 cm³ |
| Boring | 100 mm |
| Slaglængde | 85 mm |
| Effekt | 215 kw / 289 hk ved 5000 o/min |
| Moment | 435 Nm ved 3000 o/min |
| Forbremser | Skiver |
| Bagbremser | Skiver |
| Fordæk | 255/60VR Avon CR27 |
| Bagdæk | 255/60VR Avon CR27 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 2064 kg |
| Gearkasse | 3-trins automatisk |
















