
En af kun fire eksisterende AMR1’er; en af to letvægts. Sandsynligvis det mest korrekte eksemplar; bevarer sit originale kulfiberchassis. Kørt af David Leslie, Brian Redman og Michael Roe på Spa, Donington, Nürburgring og Brands Hatch. Konkurrencedygtig i moderne historisk racerløb. Hurtigste omgangstid med to sekunder ved 2013 Monterey Group C-løbet, kørt af Brian Redman. Købt direkte fra Protech/Aston Martin Racing af den nuværende ejer.
| Type | Racerbil |
| Produktion | 4 |
| Motor | Callaway V-8 langsliggende center. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Zytek indsprøjtning |
| Volumen | 6300 cm³ |
| Effekt | 522 kw / 700 hk ved 8000 o/min |
| Karosseri/chassis | Kulfiber monocoque |
| Forbremser | Skiver |
| Bagbremser | Skiver |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 906 kg |
| Akselafstand | 2896 mm |
| Sporvidde for | 1600 mm |
| Sporvidde bag | 1524 mm |
| Længde | 4775 mm |
| Bredde | 1981 mm |
| Højde | 1016 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Top hastighed | 350 km/t |






