
Med sin otte-cylindrede 2982 cc motor, der udviklede op til 310 hestekræfter, kunne denne Silver Arrow nå en maksimal hastighed på over 300 km/t – nok til at føre den til sejr i alle de største vej-løb i 1955. Mille Miglia, Targa Florio, Tourist Trophy, Eifelrennen og det svenske Grand Prix – 300 SLR vandt dem alle.
De livlige linjer på karrosseriet, med dens aflange motorhjelm, blev komplementeret af de markante proportioner af de sideplacerede udstødningsrør, luftindtagene og egerhjulene. Cockpittet, med sin buede indrammende forrude, var elegant skulptureret. Rudolf Uhlenhaut kaldte sit seneste automobilkunstværk for en ‘hurtigturistbil’, og 300 SLR Coupé levede op til sit ry. Den vejede kun 1117 kilo, men udviklede 310 hestekræfter, og Uhlenhaut Coupé accelererede til en maksimal hastighed på næsten 290 km/t under test (producentens data viste en tophastighed på 284 km/t). Dette gjorde den til den hurtigste bil på sin tid registreret til brug på offentlige veje, samt ‘en af de mest spændende biler, som Mercedes-Benz nogensinde har bygget,’ som motorsportseksperten Karl Ludvigsen senere bemærkede.
Den lynhurtige SLR Coupé kom dog aldrig i serieproduktion. Den Stuttgart-baserede bilproducent mente, at midten af 1950’erne ikke var det rette tidspunkt at lancere en kraftfuld sportstouring af denne slags, hvilket betød, at vejversionen af SLR’en gled i glemsel. Da Mercedes trak sig ud af motorsporten i 1955, blev SLR Coupé-projektet sat på pause. Kun to prototyper af dette mesterværk af kraft og elegance blev nogensinde bygget, og alligevel blev denne vidunderlige bil en legende i sin egen ret.
| Type | Prototype |
| Produktion | 2 |
| Motor | M 196 S række-8, langsliggende foran. DOHC med 2 desmodromiske ventiler/cyl. Indsprøjtning. |
| Volumen | 2982 cm³ |
| Boring | 78 mm |
| Slaglængde | 78 mm |
| Kompression | 9:1 |
| Effekt | 231.2 kW / 310 hk ved 7400 o/min |
| Moment | 317 Nm ved 5950 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Fordæk | 6.00×16 |
| Bagdæk | 7.00×16 |
| Bremser for | Tromler |
| Bremser bag | Tromler |
| Forhjul | 16.0 x 6.0″ |
| Baghjul | 16.0 x 7.0″ |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel med spiralfjedre, støddæmpere |
| Vægt | 1117 kg |
| Akselafstand | 2370 mm |
| Sporvidde for | 1330 mm |
| Sporvidde bag | 1380 mm |
| Længde | 4350 mm |
| Bredde | 1750 mm |
| Højde | 1210 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Top hastighed | 284 km/t |










