
I Marcello Minerbis bog Alfa Romeo-Zagato SZ TZ fortæller Giuseppe Busso om, hvordan 750 Competizione opstod: “Dette koncept udviklede sig først gennem samarbejde mellem Alfa Romeo og Abarth-Boano på et boks-type chassis, som Abarth havde designet. Bilen blev bygget som roadster og testet, men på grund af tekniske problemer, der dukkede op under testene, mistede Alfa gradvist interessen for den.”
Oprindeligt var planen at producere 50 biler, men som Busso påpeger, stoppede tekniske problemer yderligere udvikling.
Bilen blev drevet af en langslaget række-4, der ikke var langt fra Alfas design fra før krigen.
Til sidst producerede Alfa Romeo SZ som en specialbygget racerbil, men denne benyttede en helt anden filosofi med Giulietta-komponenter i et rørformet stel.
| Motor | Række-4 langsliggende foran. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 2 Dobbelt karburatorer |
| Volumen | 1488 cm³ |
| Boring | 78 mm |
| Slaglængde | 82 mm |
| Kompression | 10:1 |
| Effekt | 108 kw / 145 hk ved 8000 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium karosseri på Boks-Type stål chassis |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Fordæk | 5.0 x 15 |
| Bagdæk | 5.0 x 15 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Fast aksel hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 690 kg |
| Akselafstand | 2120 mm |
| Sporvidde for | 1220 mm |
| Sporvidde bag | 1240 mm |
| Længde | 3470 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Top hastighed | 220 km/t |





