
Denne prototype debuterede på Monza i 1954, med en motor udviklet fra den 4-cylindrede Type 555, og den tog både første og anden pladsen. Motoren, med dens dobbelt overliggende knastaksler og meget respektable ydelse, udviklede den et meget højt drejnings moment, der gav bilen virkelig imponerende køre egenskaber. Alt karosseri arbejde blev udført af Scaglietti efter et Dino Ferrari design. 750 Monza’s sejrede blandt andet ved 1954 Tourist Trophy.
| Type | Racer bil, 2-sædet spider |
| Motor | Række-4, langsliggende foran |
| Ventiler | DOHC 2 ventiler/cylinder |
| Benzin tilførsel | 2 Weber 36 IF/4C karburatorer |
| Volumen | 2999,62 cm³ |
| Boring | 103 mm |
| Slaglængde | 90 mm |
| Kompression | 9,2:1 |
| Effekt | 176 kw / 240 hk ved 7200 o/min |
| Karosseri/Chassis | Aluminium karosseri på stål rør chassis |
| Affjedring for | Uafhængige wishbones, tværliggende bladfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | de Dion aksel, dobbelte radius arme, semi-elliptiske fjedre, støddæmpere |
| Bremser for | Hydrauliske tromler |
| Bremser bag | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegle/snekke |
| Fordæk | 5,25 x 16 |
| Bagdæk | 6,00 x 16 |
| Vægt | 850 kg |
| Akselafstand | 2400 mm |
| Sporvidde for | 1278 mm |
| Sporvidde bag | 1284 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Tank | 125 liter |
| Top hastighed | 250 km/t |








