
I 1954 modificerede Ferrari deres 250 Europa så den passede til den nye kortere Colombo V12 motor. Det blev Ferrari’s første 250 GT, en model der skulle blive Ferrari’s mest succesfulde. Selvom karosseriet var næsten identisk med 250 Europa, var Ferrari Europa GT meget anderledes under overfladen. Den havde den nye Colombo V12, som man første gang så i 250 MM racer bilen. Med dens højere kompression og Weber 36 DCZ karburatorer, ydede den 220 hk. Motoren sad i et Tipo 112 chassis. Det havde en akselafstand, der var 200 mm kortere end 250 Europa, og havde en 4-trins gearkasse og differentiale fra 342 America. Derudover havde chassiset uafhængig forhjuls affjedring, hvilket var første gang på en Ferrari gade bil. Næsten alle 250 Europa GT havde karosseri fra Pininfarina, 4 af dem havde dog aluminium karosseri, så de kunne køre race. 28 Europa GT’er blev bygget, chassis nr. 0359GT var dog en bil designet af Vignale til Prinsesse Liliane de Rethy af Belgien. Sidst i produktionen, fik flere biler den stærkere Tipo 128 motor. Til sidst blev modellen erstattet af 250 GT Boano.
| Type | Begrænset produktion, 2-sædet coupé |
| Produktion | 28 |
| Motor | Tipo 112 60º V12, langsliggende foran |
| Ventiler | SOHC, 2 ventiler/cylinder |
| Benzin tilførsel | 3 Weber 36 DCZ/3 karburatorer |
| Volumen | 2953,21 cm³ |
| Boring | 73 mm |
| Slaglængde | 58,8 mm |
| Kompression | 8,5:1 |
| Effekt | 162 kw / 220 hk ved 7000 o/min |
| Moment | 261 nm ved 5000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål karosseri på Tipo 508 stål-rørs chassis |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Affjedring for | Uafhængige wishbones, tværliggende bladfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel, radius arme, semi-elliptiske fjedre, støddæmpere |
| Styring | Snegle/snekke |
| Fordæk | 6,00 x 16 |
| Bagdæk | 6,00 x 16 |
| Akselafstand | 2600 mm |
| Sporvidde for | 1354 mm |
| Sporvidde for | 1349 mm |
| Vægt | 1050 kg |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 230 km/t |









