
I slutningen af halvtredserne søgte Alfa Romeo at genoplive glansen fra deres førkrigs periode. Til dette formål byggede de flere ‘flyvende tallerkener’ kaldet Disco Volantes til banen og Sportiva som en version til vejen. Selvom ingen af projekterne gik i produktion, inspirerede begge designet af flere unikke biler, og Sportiva regnes som en af de bedste sportsvogne fra halvtredserne. Sportiva var en lille bil, der byggede på den solide Alfa Romeo-ingeniørkunst udviklet i førkrigstiden. Ligesom Disco Volante havde Sportiva et rørformet chassis og en kraftfuld version af DOHC-motoren hentet fra Alfas umiddelbare efterkrigsfamiliesedan, 1900. Men for at kunne konkurrere med biler som Mercedes-Benz SL300 fokuserede Alfa Romeo på at skabe et lille design, der udnyttede alle de 138 hk, der var til rådighed.
Så blev et chassis med kort akselafstand sendt til Bertone-studierne for at blive beklædt med et karrosseri, der kunne tiltrække kunder som en serieproduceret superbil. Franco Scaglione blev assisteret med projektet, og sammen med Bertone designede de både en coupé- og en cabrioletversion.
Selvom Sportiva overholdt reglerne for sportsbilskategorien, blev bilen aldrig sat i almindelig produktion. Kun fire udstillingsbiler blev færdiggjort, herunder to cabriolet-eksemplarer. Det er virkelig en skam, da bilen blev vejtestet og vurderet til at være meget produktionsklar.
| Type | Koncept |
| Produktion | 4 |
| Motor | Række-4 langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 2 dobbelt karburatorer |
| Volumen | 1997 cm³ |
| Boring | 85 mm |
| Slaglængde | 86 mm |
| Kompression | 9:1 |
| Effekt | 103 kw / 138 hk ved 6500 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Fordæk | 6.00 x 16 |
| Bagdæk | 6.00 x 16 |
| Styring | Tand stang |
| Affjedring for | Wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | de Dion aksler hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 915 kg |
| Akselafstand | 2200 mm |
| Sporvidde for | 1270 mm |
| Sporvidde bag | 1310 mm |
| Længde | 3600 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Top hastighed | 220 km/t |






