
I 1953 tilbød Mercedes-Benz en coupé karrosseritype på 220-chassiset, som blev den sjældneste af alle varianterne. Kun 85 blev lavet på Cabriolet A-chassiset.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktions år | 1953 – 1955 |
| Produktion | 85 |
| Motor | Række-6, langsliggende foran. SOHC med 2 ventiler/cyl. 2 Solex 30PAAJ karburatorer. |
| Volumen | 2195 cm³ |
| Boring | 80 mm |
| Slaglængde | 72.8 mm |
| Kompression | 6.5:1 |
| Effekt | 58.9 kW / 79 hk ved 4850 o/min |
| Moment | 142.4 Nm ved 2500 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål karosseri på stål chassis |
| Bremser for | Tromler |
| Bremser bag | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel med spiralfjedre, støddæmpere |
| Vægt | 1350 kg |
| Akselafstand | 2845 mm |
| Sporvidde for | 1315 mm |
| Sporvidde bag | 1435 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 145 km/t |
| Tank | 65 liter |








