
Denne bil blev vist frem ved London Earl’s Court Car Show i 1952. Nogle mener det er den grimmeste Ferrari nogen sinde. I 1986 fik bilen et nyt karosseri som en 1951-stil Touring Barchetta. Abbott karosseriet eksisterer ikke længere.
| Type | Begrænset produktion, 2+2 cabriolet |
| Produktion | 1 |
| Motor | 60° V12, langsliggende foran |
| Ventiler | SOHC, 2 ventiler/cylinder |
| Benzin tilførsel | 3 Weber 36 DCF karburatorer |
| Volumen | 2562,51 cm³ |
| Boring | 68 mm |
| Slaglængde | 58,8 mm |
| Kompression | 8,4:1 |
| Effekt | 121 kw / 165 hk ved 7000 o/min |
| Moment | 215 nm ved 6500 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium karosseri på stål rørs chassis |
| Fordæk | 5,50-16 |
| Bagdæk | 5,50-16 |
| Forbremser | Lockheed hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Lockheed hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Uafhængige Wishbones med tværliggende bladfjedre, Houdaille støddæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel med semi-elliptiske bladfjedre, Houdaille støddæmpere |
| Vægt | 850 kg |
| Akselafstand | 2250 mm |
| Sporvidde for | 1278 mm |
| Sporvidde bag | 1250 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Kobling | Enkeltpladet tør kobling |
| Tank | 120 liter |
| Top hastighed | 220 km/t |


