
Efter en lang udviklingsperiode erstattede Aston Martin DB2 med den mindre, mere eksperimentelle DB3. Programmet bestod af 10 biler, der deltog i løb i to år.
DB3’ere var sjældent ens. I løbets første år blev mange forskellige karosserier monteret på chassis. Nogle biler havde coupé-karrosseri, som viste sig at være ustabilt ved høje hastigheder.
Motoren i DB3 var en udviklet version af W.O. Bentleys efterkrigstid Lagonda-motor. Gennem årene udviklede David Brown motoren og indførte mange væsentlige ændringer.
Desværre opnåede DB3 aldrig nogen større succes. De fleste løb endte med, at DB3’erne udgik på grund af forskellige problemer. Dens differentiale var meget problematisk. Desuden, selv hvis bilerne havde vist sig pålidelige, forsøgte de stadig at følge med Jaguars og Ferraris. Den eneste bemærkelsesværdige sejr var 1952 Goodwood ni timers løb, kørt af Collins og Griffith.
På trods af begrænset succes banede DB3 vejen for fremtidige specialbyggede racerbiler fra Aston Martin. Den blev kort efter erstattet af DB3S i 1953. Dette skifte holdt Aston Martin konkurrencedygtig over for biler som Jaguar C og D-Type. DB3S udviklede sig selv til DBR1 i 1959. Selvom det var langt væk, startede DB3 et program, der til sidst endte med en samlet sejr ved Le Mans i 1959.
| Type | Racerbil |
| Produktion | 10 |
| Motor | Række-6 langsliggende foran. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 3 dobbelt SU karburatorer |
| Volumen | 2580 cm³ |
| Boring | 78 mm |
| Slaglængde | 90 mm |
| Kompression | 8,16:1 |
| Effekt | 104,4 kw / 140 hk ved 5200 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Al-Fin tromler |
| Bagbremser | Al-Fin tromler |
| Fordæk | 6.00×16 |
| Bagdæk | 6.00×16 |
| Styring | Tandstang |
| Affjedring for | Vippearme med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | de Dion aksler med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Akselafstand | 2362 mm |
| Sporvidde for | 1295 mm |
| Sporvidde bag | 1295 mm |
| Længde | 4026 mm |
| Bredde | 1562 mm |
| Højde | 1016 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |







