
Den første Ponton-skærm Mercedes blev vist på Frankfurt Motor Show i april 1951. Den blev tilbudt sammen med 300-modellen, og begge biler havde en lignende række-6 motor.
| Type | Serie produktion |
| Produktions år | 1951 – 1955 |
| Motor | Række-6, langsliggende foran. SOHC med 2 ventiler/cyl. 2 Solex 30PAAJ karburatorer. |
| Volumen | 2195 cm³ |
| Boring | 80 mm |
| Slaglængde | 72.8 mm |
| Kompression | 6.5:1 |
| Effekt | 58.9 kW / 79 hk ved 4850 o/min |
| Moment | 142.4 Nm ved 2500 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål karosseri på stål chassis |
| Bremser for | Tromler |
| Bremser bag | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel med spiralfjedre, støddæmpere |
| Vægt | 1453 kg |
| Akselafstand | 2845 mm |
| Sporvidde for | 1315 mm |
| Sporvidde bag | 1435 mm |
| Længde | 4538 mm |
| Bredde | 1685 mm |
| Højde | 1560 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 145 km/t |
| Tank | 65 liter |










