
En Vantage-option blev tilgængelig på DB2-serien i 1951. Pakken inkluderede SU HV6 karburatorer og stempler med høj kompression, hvilket hævede hestekræfterne til 125.
| Type | Serie produktion |
| Motor | Række-6 langsliggende foran. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 2 triple SU HV6 karburatorer |
| Volumen | 2580 cm³ |
| Boring | 78 mm |
| Slaglængde | 90 mm |
| Kompression | 8,5:1 |
| Effekt | 93,2 kw / 125 hk ved 5000 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Girling hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Girling hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Vippe arme med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Sving aksler med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1134 kg |
| Akselafstand | 2515 mm |
| Sporvidde for | 1372 mm |
| Sporvidde bag | 1372 mm |
| Længde | 4299 mm |
| Bredde | 1651 mm |
| Højde | 1359 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| 0-100 km/t | 10,8 sek |
| Top hastighed | 196 km/t |








