
For at støtte den langvarige karrosserifremstillingsindustri i Italien byggede Alfa Romeo variationer af deres unibody-chassis til de populære italienske designfirmaer som Pinin Farina, Zagato, Touring og Ghia. 1900L TI eller Lungo-chassiset var det længste af disse og var beregnet til Coupe- og Cabriolet-karrosserier.
1900L var ikke inkluderet i brochurerne for 1900, men det var en mulighed kendt hos de italienske designhuse. Pinin Farina lavede en sportscoupé, som de håbede ville komme i regulær produktion, men der blev kun lavet tre.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktionsår | 1951 – 1953 |
| Produktion | 3 |
| Motor | Række-4 langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Weber karburator |
| Volumen | 1884 cm³ |
| Boring | 82,55 mm |
| Slaglængde | 88 mm |
| Kompression | 7,75:1 |
| Effekt | 74,6 kw / 100 hk ved 5500 o/min |
| Karosseri/chassis | Custom karosseri på unibody stål chassis |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | dobbelte wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Sving aksler hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1000 kg |
| Akselafstand | 2500 mm |
| Sporvidde for | 1325 mm |
| Sporvidde bag | 1325 mm |
| Længde | 4405 mm |
| Bredde | 1630 mm |
| Højde | 1350 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| 0-100 km/t | 17 sek |
| Top hastighed | 180 km/t |




