
Alfa Romeo fulgte sin Grand Prix-mesterskabstriumf i 1950 op med en gentagelse i 1951, da den argentinske kører Juan Manuel Fangio vandt titlen efter en kamp mod Alberto Ascari i en Ferrari. Den vindende GP159 enkeltpersoners bil var baseret på det foregående års 158, designet af Orazio Satta, men med ændringer, herunder De Dion-typen baghjulsophæng, en lettere, forstærket rørramme, øget bremsekraft, ændringer til karrosseriet og en ny gearkasse. Effekten blev øget til 425 hk. Den fik kælenavnet Alfetta (Lille Alfa) på grund af sin størrelse og var den mest kraftfulde 1500 nogensinde lavet. Umiddelbart derefter besluttede Alfa at trække sig ud af Grand Prix-racing. Den fortsatte dog med at deltage i andre løb og producerede den diskformede 1900 Disco Volante med en topfart på 225 km/t til dette formål.
| Type | Racerbil |
| Motor | Række-8 langsliggende foran med dobbelt roots kompressor. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Karburatorer |
| Volumen | 1479 cm³ |
| Boring | 58 mm |
| Slaglængde | 70 mm |
| Kompression | 6,5:1 |
| Effekt | 317 / 425 hk ved 9300 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium på stål chassis |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Svingarme med tværliggende bladfjedre, friktions dæmpere |
| Affjedring bag | Sving aksler med tværliggende semi-eliptiske bladfjedre, friktions dæmpere |
| Vægt | 710 kg |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 305 km/t |








