
Denne bil har en videreudvikling af den 12-cylindrede motor, der nåede en volumen på 2350 cm³. De flere hestekræfter blev kombineret med en blødere og mere jævn moment kurve. Kun et lille antal 195 S (5 stk.) blev bygget, de havde Touring karosseri, både åben og coupé versioner. Giannino Marzotto kørte en coupé version til en sejr ved 1950 Mille Miglia.
| Type | Racer Bil, to-sædet spider, berlinetta |
| Produktion | 5 |
| Motor | 60° V12, langsliggende foran |
| Ventiler | SOHC 2 ventiler/cylinder |
| Benzin tilførsel | 3 Weber 36 DCF karburatorer |
| Volumen | 2341,02 cm³ |
| Boring | 65 mm |
| Slaglængde | 58,8 mm |
| Kompression | 8,5:1 |
| Effekt | 125 kw / 170 hk ved 7000 o/min |
| Karosseri/Chassis | Aluminium karosseri på stål rør ramme |
| Affjedring for | Uafhængige wishbones, tværliggende bladfjedre, hydrauliske støddæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel med semi-elliptiske bladfjedre, hydrauliske støddæmpere, Krængnings stabilisator |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Fordæk | 5,50 x 15 |
| Bagdæk | 6,00 x 15 |
| Akselafstand | 2250 mm |
| Sporvidde for | 1278 mm |
| Sporvidde bag | 1250 mm |
| Vægt | 720 kg |
| Gearkasse | 5-trins manuel |








