
Før DB2 gik i produktion, blev der lavet fire prototyper, som lagde grundlaget for David Browns første succesfulde sportsvogn. Hans køb af Aston Martin var stadig ret nyt, og han byggede videre på alle tilgængelige ressourcer. De første tre biler, registreret som UMC64, UMC65 og UMC66, satte Aston Martin på en succesfuld kurs, der til sidst inkluderede en samlet sejr ved Le Mans i 1959 med DBR1.
Som fabrikken så det, blev disse prototyper navngivet DB Mark II, da de fulgte en mindre serie roadstere kendt som ‘Two Litre Sports’ eller DB1. I modsætning til DB1 var DB2 bygget med henblik på racerløb, og alle de første prototyper deltog netop i race.
Ved Le Mans i 1949 stillede David Brown med tre af sine nye Coupéer, hvoraf den ene var udstyret med den kraftfulde Lagonda 2,6-liters motor. De to andre havde en rækkefirer-motor, der var egnet til 2-liters klassen. Disse biler konkurrerede mod en bred vifte af modstandere, herunder førkrigsbiler og den vindende Ferrari 166 MM kørt af Luigi Chinetti. Bemærkelsesværdigt nok opnåede en af 2,0-liters bilerne en samlet syvendeplads.
Den sekscylindrede bil, UMC66, deltog i løb på SPA og blev til sidst udviklingsbilen for DB2. David Brown byggede en fjerde bil til sig selv med registreringen UMC272, som blev kørt i 1950 under ledelse af John Wyer. Næsten alle de efterfølgende biler blev brugt til løb, indtil modellen officielt blev lanceret på New York Auto Show i april 1950.
| Type | Prototype |
| Produktion | 4 |
| Motor | Række-6 langsliggende foran. OHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 2 SU karburatorer |
| Volumen | 2580 cm³ |
| Boring | 78 mm |
| Slaglængde | 90 mm |
| Kompression | 6,5:1 |
| Effekt | 78,3 kw / 105 hk ved ? o/min |
| Karosseri/chassis | Stål karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Tromler |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Vippe arme med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Fast aksel med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1100 kg |
| Gearkasse | 4-trins manuel |








